Papierowa wiklina

Papierowa wiklina, czyli wyplatanie z gazet

Nie wyrzucaj makulatury! Z kolorowych kartek czasopism można wyplatać koszyczki, doniczki, ozdobne buty a nawet torebki i kolczyki. Wystarczy tylko przyswoić sobie sztukę wyplatania ozdób z papieru czyli papierową wiklinę.

 

 W dniu 10 marca br. w Filii Bibliotecznej w Unikowie po raz  pierwszy w tym roku przeprowadzono warsztaty z papierowej wikliny. Zajęcia dla uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej z Unikowa  prowadziła Pani Joanna Zawiasa z amatorskiego Klubu ”Szydełkowe Kwadraty”.

Dzieci miały możliwość poznania różnych technik splotu i wykonania różnych form.

Papierowa wiklina to sztuka, którą łatwo opanować samemu. - Wystarczy trochę chęci i sprawności manualnych - tłumaczy pani Joanna Zawiasa, która wyplatanie odkryła w ubiegłym roku.

Ozdoby z papierowej wikliny wykonuje się ze zwykłych szarych, bądź kolorowych gazet, zwijanych w rureczki. Można zrobić z nich wszystko, np. koszyczki, buciki, osłonki do doniczek. Wyplecenie średniego koszyczka zajmuje około godziny. Najmniej trudu sprawia wyplecenie koszyczka okrągłego. Spód można zrobić na tekturce, przez co jest łatwiej. Podczas szukania pomysłu  warto znaleźć zdjęcie tego, co chce się wykonać. Wtedy jest po prostu łatwiej.

Wyplatanie różnych cudeniek jest dosyć proste. Najpierw przygotowania. Otóż zaczynamy od zwijania rureczek z gazet. Tniemy szarą bądź kolorową gazetę na dość długie paski o szerokości ok. 5 cm. Następnie bierzemy wykałaczkę (taką jak np. do szaszłyków) i zwijamy gazetę od jednego rogu. Na samym końcu smarujemy róg klejem i wyciągamy wykałaczkę.

Jedno jest pewne. Rurki powinny być sztywne. Ale, gdy papier jest nieodpowiedni, niektóre rurki mogą zaginać się po środku. 

Wyroby z papieru można malować, zdobić farbami, bejcą. Podczas wykonywania pierwszej ozdoby z papierowej wikliny może się nie udać zrobić wszystkiego idealnie, ale na pewno warto próbować, bo koszyk własnoręcznie zrobiony – cieszy bardziej niż zakupiony w sklepie.

                                                                                                  Tekst i foto: FB Uników


© 2021 Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Złoczewie   |   Realizacja: Interefekt.pl