Warsztaty wyrobów mlecznych

W dniu 5 listopada br. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Złoczewie zorganizowała warsztaty wyrobu masła i sera. Uczestnikami byli uczniowie  klasy II a i kl. III b. Warsztaty poprowadził Pan Paweł Kieroń  z Muzeum Okręgowego  w Sieradzu. Celem warsztatów było poznanie regionalnych  zwyczajów  i wiejskich  prac domowych;  kształtowanie kreatywnej postawy; zachęcanie do obserwacji i poszukiwań oraz własnoręczne wykonanie prac – zdobycie nowych umiejętności a także zainteresowanie dzieci własnym regionem i samodzielne pogłębianie o nim wiedzy.

Pierwsza część warsztatów miała charakter edukacyjny. Odbyła się pogadanka nt. zwyczajów w pracach domowych dawnego gospodarstwa i porównanie z dzisiejszą  sytuacją w mieście. Pan Paweł Kieroń omówił również zasady oraz proces wyrobu śmietany, masła i sera. Rozmawiał z uczniami  o tym, jakie korzyści ludzie czerpią z mleka, jakie mogą być mleczne wyroby. Następnie odbył się pokaz wyrobu białego sera z krowiego mleka z czynnym udziałem dzieci w procesie wyciskania tego produktu. Nie zabrakło także pokazu wyrobu masła. Uczniowie  zaangażowali się w proces ubijania masła.  Dzieci nie ominęła oczywiście degustacja wytworzonych produktów: masła, maślanki, sera i serwatki, którą niektórzy kosztowali po raz pierwszy. W warsztaty włączyli się  również rodzice, którzy własnoręcznie upiekli  chleb. Uczestnicy zajęć zapoznali się także ze sprzętem używanym do wyrobu masła i sera. Bibliotekarki ze złoczewskiej książnicy przygotowały dla uczniów Quiz wiedzy o mleku i produktach mlecznych.

Dzisiejsze zajęcia pokazały jak ciężko pracowali nasi przodkowie, jak samodzielnie wykonywali sprzęt potrzebny w gospodarstwie: kieżonki (masielnice),  praski do wyciskania sera, foremki do masła i sera itp. Każde dziecko miało swój udział w tworzeniu wyrobów mlecznych. Była to bez wątpienia dla uczniów największa atrakcja dzisiejszego spotkania.

 

 


© 2021 Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Złoczewie   |   Realizacja: Interefekt.pl