Tradycje karnawałowe w Regionie Sieradzkim

Dzieci i młodzież z Grójca Wielkiego pierwszy dzień ferii zimowych spędziły aktywnie w miejscowej świetlicy. Wolny czas i odpoczynek od nauki postanowiły wykorzystać na udział w szkoleniu „Tradycje karnawałowe w Regionie Sieradzkim”. Spotkanie odbyło się 20 stycznia br.. Podzielone zostało na 2 części. W pierwszej części szkolenia  pan Paweł Kieroń z Muzeum Okręgowego w Sieradzu opowiadał wszystkim zgromadzonym o zwyczajach i tradycjach , które towarzyszyły naszym dziadom i pradziadom podczas karnawału. Uczestnicy dowiedzieli się wielu ciekawostek o kuligach, karnawałowych balach maskowych czy przebierańcach odwiedzających w czasie zapustów gospodarzy po wsiach. Obejrzeli też  film nawiązujący do obyczajów karnawałowych. Druga część szkolenia to były warsztaty kulinarne poświęcone tradycyjnym potrawom karnawałowym prowadzone przez p. Katarzynę Janiak z ŁODR z/s w Bratoszewicach Oddział Kościerzyn. Podczas nich dzieci i młodzież a także uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Grójcu Wielkim własnoręcznie zrobili faworki i ciasto na pączki.. Sprawiło im to ogromną frajdę. Produkty spożywcze na warsztaty zostały pozyskane od sponsorów: właściciela sklepu oraz sołtysa wsi Grójec Wielki.

Na koniec nie zabrakło słodkiej degustacji. Dzieci od razu nadmiar kalorii spaliły podczas gry w tenisa stołowego i piłkarzyki.

 Spotkanie to uświadomiło wszystkim jak ważne jest pielęgnowanie tradycji, a także  integrowanie się z osobami niepełnosprawnymi.

Punkt Biblioteczny w Grójcu Wielkim wie jak ciekawie i pożytecznie zorganizować i zagospadarować wolny czas dzieciom, młodzieży i dorosłym.

Wydarzenie to odnotowano także na kartach kroniki wsi.


© 2021 Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Złoczewie   |   Realizacja: Interefekt.pl